Optymalizacja podatkowa – kiedy warto zastanowić się nad zmianą formy opodatkowania?

Pewnie każdy z Was słyszał o czymś takim jak optymalizacja podatkowa. Jest to termin, który się kojarzy większości osobom z czymś nie do końca legalnym. Tego typu spostrzeganie wynika z tego, że zdarzają się przedsiębiorstwa, które decydują się na uchylania od opodatkowania. Warto jasno zaznaczyć, że nie jest to zgodne z prawem. Warto skupić się na metodach legalnych, które pozwolą na znaczne zmniejszenie podatków. Zaczynajmy.

Czym jest optymalizacja podatkowa?

Aby zacząć dokładną analizę, należy wyjść od przedstawienia definicji optymalizacji podatkowej. Sama w sobie budzi nieco kontrowersji. Jeszcze raz pragnę podkreślić, że jest ona w pełni legalna. Chodzi tutaj o sytuacje, w których przedsiębiorstwa działają w ramach obowiązujących przepisów prawnych po to, aby zmniejszyć płacone podatki. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet uniknięcie ich w sposób całkowity.

Niezwykle ciekawe są także metody optymalizacji podatkowej. Tak naprawdę takich metod jest dosyć sporo. Głównie jednak wymienia się trzy. Chodzi o planowanie podatkowe, unikanie opodatkowania, a także oszczędzanie podatkowe. Można także wyróżnić podział na planowanie podatkowe międzynarodowe oraz optymalizację wyłącznie na gruncie polskiego prawa.

Kiedy warto się zastanowić nad zmianą formy opodatkowania?

Od razu należy zaznaczyć, że nie ma takiej formy opodatkowania, która miałaby jedynie tylko same zalety. Przedsiębiorcy muszą znaleźć pewnego rodzaju złoty środek. Dzięki temu zawartość ich kieszeni, czy też portfeli najmniej ucierpi. Najczęściej bywa tak, że dopiero po wyborze formy opodatkowania przedsiębiorca przekonuje się, że nie jest ona dla niego najlepszym rozwiązaniem.

Warto pamiętać, że podatnicy, którzy chcą zmienić formę opodatkowania, powinni dokonać tego w terminie do dwudziestego dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym osiągnięty został pierwszy przychód w roku podatkowym. Swoją decyzję trzeba zgłosić w urzędzie skarbowym. Warto się nad tym zastanowić, a nawet skonsultować z profesjonalistą, ponieważ błędnie podjęta decyzja może doprowadzić nawet do bankructwa.

Zmiany formy opodatkowania dokonuje się poprzez wypełnienie formularza CEIDG-1. Można całość formalności załatwić przez Internet, czy też udać się do swojego urzędu miasta lub gminy. Wypełnienie formularza nie jest trudne. Zawsze można liczyć na pomoc pracownika urzędu, czy też specjalne objaśnienia, które można znaleźć w sieci.

Dobrze się zastanów!

Wielu przedsiębiorców niestety podejmuje zbyt pochopne decyzje, których później żałuje. Przy tak ważnej sprawie, jak wybór formy opodatkowania zaleca się konsultację z biurem rachunkowym. Fachowiec wszystko przeanalizuje, sprawdzi i doradzi. Pamiętaj, że każdy ma inny rodzaj firmy, inne przychody, a także sytuację na rynku. Nie można tutaj powielać schematów. Do każdej sprawy pochodzi się w sposób indywidualny.