Jak rozliczyć firmową wigilię?
Obecnie zaczyna się bardzo przyjemny okres w roku, w którym panuje niepowtarzalna atmosfera. Dużymi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W tym okresie spotykamy się w gronie rodzinnym. Nieco wcześniej przedsiębiorcy organizują dla swoich pracowników firmowe spotkania świąteczne. Czy wiesz, jak rozliczyć firmową wigilię? Czy może stanowić koszt i zostać rozliczona? Sprawdźmy to.
Wigilia firmowa zaliczona jako koszt podatkowy
Jak każdy przedsiębiorca wie, koszty są wydatkami, które ponosimy w celu osiągnięcia przychodów lub też zachowania ich źródła. W związku z powyższym należy się zastanowić, czy wydatki na świąteczne spotkanie spełniają wskazaną powyżej definicję kosztów podatkowych.
Organizowanie tego typu spotkań może się przyczynić do rozwoju wydajności pracowników,
a także zwiększenia identyfikacji pracowników z firmą, w której pracują. Warto także nadmienić, że wydatki poniesione na tego typu spotkanie wigilijne, nie są zaliczone do tych, które są bezwzględnie wyłączone z możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.
Wydawać by się mogło, że jest to dobra wiadomość. Niestety okazuje się, że to nie jest wystarczające, aby rozliczyć bez żadnych problemów w kosztach wydatek poniesiony na wigilijną kolację ze swoimi pracownikami. Z takiego spotkania musi wynikać bezpośrednio cel motywacyjny i integracyjny dla pracowników.
Wydatek na pracowniczą wigilię będzie firmowym kosztem podatkowym, gdy przyczyni się do zwiększenia wydajności pracy pracowników, a co za tym idzie do powiększenia przychodów. Dobrym pomysłem jest w takiej sytuacji sporządzanie planu spotkania bądź krótkiego raportu, który przedstawia zarys spotkania oraz jego cel. Spotkanie przy stole wigilijnym będzie tylko „dodatkiem” do podsumowania zakończenia roku w formie, zaprezentowania raportów rocznych lub przedstawienia celów działania i rozwoju firmy na kolejny rok.
Wigilijne spotkanie dla klientów
Wiemy już, w jaki sposób rozliczyć wigilię dla pracowników. A co z kolacją wigilijną dla kontrahentów? Niestety, ale wydatki związane z tego typu spotkaniem nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Za koszty nie uznaje się wydatków, które zostały poniesione na reprezentację szczególnie mowa o tych, które zostały poniesione na zakup żywności, napojów, a także na usługi gastronomiczne.
Koszty reprezentacji pod kątem wydatków na poczęstunek dla kontrahentów, mogą powiększyć podatkowe koszty, ale pod warunkiem, że cel i temat rozmów dotyczy wykonywanej działalności gospodarczej. W żaden sposób do tej kategorii nie możemy zaliczyć kolacji wigilijnej.
Spotkanie wigilijne a podatek VAT
Samo prawo do odliczenia naliczonego podatku przysługuje przedsiębiorcom w takiej części, w której wydatek rzeczywiście służyć będzie wykonywaniu opodatkowanych czynności. Istnieją jednak pewne wyjątki. Odliczeniu nie podlega VAT od gastronomicznych usług. Z gastronomiczną usługą do czynienia mamy, gdy podanie i przygotowanie danego posiłku odbywa się w miejscu jego przygotowania. Świetnym przykładem jest właśnie restauracja.
Podsumowanie
Obowiązujące przepisy prawne dają możliwość odliczenia wigilijnej kolacji firmowej, która zintegruje zespół, poprawi atmosferę, a także zmotywuje pracowników do dalszej pracy. Polecamy jednak sprawdzić, czy dany rodzaj wydatków przypadkiem nie jest wymieniony w katalogu, który jest zawarty w art. 23. ust. 1 ustawy o PIT. Tam znajdziecie listę wydatków, które, nawet gdy mają wpływ bezpośredni na uzyskiwany przychód, to nie mogą zostać zaliczone do podatkowych kosztów.