Księgowość online czy stacjonarnie?

Każda osoba, która decyduje się założyć firmę, jest zobowiązana do prowadzenia księgowości. Dotyczy to zarówno małych, średnich, dużych firm, a także jednoosobowych działalności gospodarczych. Każdy z przedsiębiorców musi się liczyć z tym obowiązkiem. Prawo nie nakłada jednak obowiązku znajomości zagadnień księgowych i zajmowania się nimi w sposób samodzielny. Do tego są fachowcy. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, który rodzaj księgowości będzie dla niego odpowiedniejszy. Wahają się pomiędzy nowoczesną księgowością online a tradycyjną księgowością stacjonarną. Która opcja będzie lepsza? Przejdźmy do ich omówienia.

Księgowość online

Na pewno wielu osobom „chodzi po głowie” księgowość online. Jest to rzeczywiście kusząca propozycja. Nie tylko można liczyć na niską cenę w porównaniu do usług stacjonarnych biur rachunkowych, ale także mamy dostęp nieograniczony przez całą dobę do wszelkich deklaracji, rejestrów, ewidencji, a także rozliczeń.

Księgowość online daje również możliwość łatwej kontroli finansów firmy. Żadne koszty, dochody, czy też przychody nam nie umkną. Sporo dostawców internetowej księgowości oferuje także kontakt osobisty z księgowym, gdy pojawi się większy problem. Dzięki księgowości online mamy do wyboru rozbudowany system funkcji dodatkowych. Chodzi między innymi o CRM, system magazynowy online, czy też możliwość wystawiania faktur.

Czy propozycja ta ma jakieś wady? Nie ma systemów i rzeczy idealnych. Na pewno w tym wypadku największą wadą jest brak możliwości skorzystania z porady prawdziwego specjalisty. Zdarzają się przypadki, że rzeczywiście jest to potrzebne. Minusem może się także okazać konieczność obsługi samodzielnej programu księgowego. Trzeba mieć na to czas, cierpliwość, a także wykazać się pewnymi umiejętnościami.

Księgowość stacjonarna

Alternatywą dla księgowości online jest księgowość stacjonarna. Rozwiązanie to jest chętnie wybierane przez miliony przedsiębiorców w naszym kraju. W księgowości tej najbardziej sobie cenimy kontakt bezpośredni ze specjalistą, który świadczy księgowe usługi. Jest to osoba, która poznała już specyfikę prowadzenia przez nas działalności, a także naszą firmę.

W wypadku tym można liczyć na doradztwo indywidualne, a także pomoc, która okaże się skrojona na miarę.

Który rodzaj księgowości jest lepszym rozwiązaniem?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Każda firma jest inna i co za tym idzie, ma inne potrzeby.

Wśród firm działających na rynku są także takie, które mają bardzo skomplikowaną strukturę finansową. Mogą się pochwalić osiąganiem dużych przychodów, a więc wymagają złożonego podejścia. Podczas analizy pojawiają się także skomplikowane kwestie prawne oraz podatkowe. W takim wypadku zdecydowanie lepszą opcją okaże się księgowość stacjonarna.  

Z kolei jednoosobowe działalności gospodarcze, a także małe firmy powinny zdecydować się na księgowość online. Chodzi nie tylko o kwestię oszczędności, ale także o wygodę, a także przystępność.

Pamiętaj, że wszystko sprowadza się do tego, jaką firmę prowadzisz oraz ile jesteś w stanie zainwestować pieniędzy w system księgowy. Odpowiedź na te pytania wydaje się kluczem do osiągnięcia sukcesu.