Działalność gospodarcza dla Ukraińca – jak wygląda założenie firmy oraz rozliczenie w Polsce?

Polacy nie mają co narzekać na trudności założenia działalności w kraju. Trzeba przyznać, że jest to naprawdę proste. Dosłownie wystarczy jeden dzień, aby zakończyć wszystkie formalności sukcesem. Czy w przypadku obcokrajowców, a dokładniej Ukraińców również jest tak szybko, łatwo i przyjemnie? Nadeszła pora, aby znaleźć odpowiedzi na to pytanie.

Czy PESEL okaże się wystarczający?

Okazuje się, że obywatele Ukrainy mogą zakładać na terenie Polski działalność gospodarczą na identycznych zasadach co Polacy. Mowa o działalnościach jednoosobowych, ale także o spółkach. Niezbędny jest oczywiście numer PESEL.

Osoby uciekające przed działaniami wojennymi do Polski mogą bez problemu złożyć wniosek o PESEL i to w każdym urzędzie gminy. Muszą jedynie posiadać dokument ze zdjęciem. Osoby bez dokumentów są zobowiązane spisać stosowne oświadczenie. Osoby, które przy wyrabianiu dokumentu z numerem PESEL poprosiły o pomoc w założeniu Profilu Zaufanego, mają ułatwioną sprawę. Dzięki niemu wszelkie formalności związane z własną działalnością gospodarczą będą znacznie ułatwione.

Praktyczne informacje dotyczące założenia działalności gospodarczej w Polsce przez obywateli Ukrainy

Osoby mające wspomniany już PESEL bez problemu mogą wziąć się za rejestrację przedsiębiorstwa.

Najprościej jest założyć, a później także prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Sama w sobie rejestracja jest darmowa. Przyszły przedsiębiorca nie musi również mieć żadnego kapitału na start. Często można także z powodzeniem prowadzić uproszczoną księgowość. Jeśli chodzi o rozliczenia, to poleca się opłacalny podatek PIT od fizycznych osób. Sam przedsiębiorca może wybrać odpowiadającą mu formę opodatkowania, która okaże się dla niego możliwie najkorzystniejsza.

Jednoosobową działalność gospodarczą można zarejestrować w urzędzie gminy, ale można także wszelkie formalności załatwić bez wychodzenia z domu. Jeśli chodzi o wniosek online, to również można go podpisać w sposób elektroniczny dzięki Profilowi Zaufanemu.

Złożenie wniosku o wpis do CEIDG wiąże się z nadaniem numerów NIP, a także REGON. Jednocześnie oznacza również rejestrację przedsiębiorcy jako podatnika w urzędzie skarbowym oraz jako płatnika składek ZUS.

Warto jeszcze wspomnieć o podatku VAT, a więc o podatku od towarów, a także usług. Jeśli sprzedaż Twojej firmy nie przekracza limitu wynoszącego 200 tysięcy złotych rocznie lub też zajmujesz się sprzedażą produktów zwolnionych z podatku, to nie musisz się rejestrować jako podatnik VAT. W niektórych przypadkach może się to okazać opłacalne. Weź pod uwagę charakter działalności. W tym wypadku opłaca się skontaktować z biurem księgowym, aby nie mieć żadnych wątpliwości.

Co z obywatelami Ukrainy, którzy prowadzili działalność na Ukrainie?

Wśród przyjeżdżających obywateli Ukrainy mnóstwo jest takich osób, które już w swoim ojczystym kraju prowadziły działalność gospodarczą. Co z nimi?

W takim wypadku formalności są bardziej skomplikowane, ale nie oznacza to, że sytuacja jest bez wyjścia. Konkretnie opcje są dwie.

Pierwsza z nich to otwarcie przez Ukraińca oddziału spółki na terenie Polski. W takiej sytuacji prowadzący biznes staje się przedsiębiorcą zagranicznym, a więc musi ustanowić osobę, która będzie w Polsce reprezentowała firmę. Oczywiście oddział musi być wpisany do KRS. Sam zakres działalności firmy musi być niemal identyczny jak na Ukrainie. Rejestrację również można załatwić drogą online, ale jest ona już odpłatna. Poza tym dodatkowe formalności wymagają zaangażowania notariusza, a także tłumacza przysięgłego.

Druga opcja to utworzenie spółki osobowej lub kapitałowej. W Polsce najbardziej popularne są spółki z ograniczoną odpowiedzialności. W ich wypadku trzeba się liczyć z wieloma formalnościami. Podobnie, jak w przypadku poprzedniej możliwości rejestracja odbywa się w sieci i jest dodatkowo płatna.

Mając możliwość skorzystania z usług biura rachunkowego, na pewno poradzisz sobie z założeniem działalności na terenie Polski, a przez cały proces przejdziesz bez najmniejszych problemów. Pamiętaj, aby także skonsultować się w sprawie wszelkich rozliczeń, które będą dla Ciebie najkorzystniejsze.