Czym charakteryzuje się nowoczesna księgowość?

Od dawna mamy do czynienia z nowoczesnymi technologiami. Jednak czas COVID-19 dał nam do zrozumienia, że sporo spraw prywatnych i zawodowych można załatwić w sieci. Sporo firm zmieniło zupełnie swoją działalność i postawiło na wygodę i technologię. Również w branży księgowej cały czas mamy do czynienia ze zmianami. Obecnie sporą popularnością cieszy się nowoczesna księgowość. Na czym ona polega? Pora to sprawdzić.

Dziedzina wciąż rozwijająca się

W biznesowym środowisku od zawsze i na zawsze księgowe usługi będą odgrywać kluczową rolę. Chodzi w nich o analizowanie, monitorowanie, a także raportowanie tego, co najważniejsze w biznesie, a więc finansów. Nowoczesna księgowość jest znacznie rozszerzona. Wraz ze wspomnianym już postępem technologicznym zmieniło się naprawdę sporo. Można, śmiało powiedzieć, że księgowość ewoluowała. Finanse i wszystko to, co z nimi związane to jedno, ale także księgowość wspiera podejmowanie decyzji w przedsiębiorstwie i osiąganie celów całej organizacji.

Po pierwsze digitalizacja

Obecnie mamy już możliwość inteligentnego skanowania faktur, a także wprowadzania automatycznego danych do systemu księgowego. Dzięki temu praca biur księgowych stała się zdecydowanie bardziej efektywna. W żadnym wypadku wprowadzanie ręcznie danych nie jest konieczne. Technologia robi to za nas i to bezbłędnie. Poprzez zeskanowanie faktury, system sam rozpoznaje tekst i co więcej – potrafi go umieścić we właściwych miejscach systemu. Jest to wygodne rozwiązanie zarówno dla biur księgowych, jak i dla przedsiębiorców, którzy mają na bieżąco dostęp do wszystkich swoich dokumentów.

Obecnie mamy także do czynienia z outsourcingiem księgowości. Jak do tej pory najmniejsze podmioty się decydowały na outsourcing usług księgowych. Większe firmy raczej wolały mieć na miejscu księgowych w swoim biurze.

Tendencje się zmieniły. Można zauważyć coraz częściej przekonanie do outsourcingu tychże prac w firmach, które to zatrudniają od 50 do nawet 200 pracowników. Sporo procesów księgowych właśnie zlecają wyspecjalizowanym zewnętrznym biurom rachunkowym. Jest to dla nich bardziej opłacalne, a także po prostu wygodniejsze.

Po drugie „smartyzacja” rzeczywistości

Chyba każdy ma świadomość, że już niedługo wszelkie firmowe sprawy będzie się załatwiać z poziomu smartfona. Mowa także o sprawach typowo księgowych. Standardem są wszelkiego rodzaju płatności, wydawanie kart płatniczych, wizyty w placówce, a także zakładanie kont. Warto także przypomnieć, że wdrożony już został mobilny dowód tożsamości. Można przypuszczać, że już niebawem pozostałe dokumenty również pójdą tą drogą.

Dzięki tak zwanej „smartyzacji” można przyspieszyć sporo formalności. Kolejki w urzędach znacznie się zmniejszą, a w przyszłości mogą nawet totalnie zniknąć.

Po trzecie automatyzacja

Technologie, które są oparte na sztucznej inteligencji, pozwalają księgowym uwolnić się od wszelkich czasochłonnych zadań i dzięki temu pójść w stronę strategicznych doradców, którzy to potrafią przekształcić dane precyzyjne na konkretne. W efekcie można liczyć na znacznie bardziej trafione księgowe decyzje, a także skupienie się na wszelkich zadaniach, które to generują właśnie dochody dla klientów.

Sporo firm wprowadza już chatboty księgowe. Są to programy, które zależnie od samego stopnia zaawansowania potrafią w rzeczywistym czasie odpowiadać na zadane pytania. Dokonują także na podstawie bazy odpowiedzi. Można je nazwać wkrótce takimi wirtualnymi księgowymi. Od razu warto zaznaczyć, że mają one za zadanie pomóc, a nie w żadnym wypadku zastąpić księgowych.

Po czwarte obsługa on-the-go

Przedsiębiorcy zapracowani raczej nie chcą się jedynie komunikować ze swoim księgowym osobiście, czy też telefonicznie. Chętnie użyją do tego e-maila lub też aplikacji wideo. Właśnie popularne aplikacje wideo coraz częściej zastępują w wielu dziedzinach spotkania klasyczne.

Przedsiębiorcy także chcą mieć dostęp do swoich dokumentów internetowo, a także z poziomu telefonu. Właśnie stąd wzięła się nazwa on-the-go, a więc w ruchu o każdej porze dnia i nocy. Wszelkiego rodzaju rozwiązania w chmurze jak najbardziej dają takie możliwości.

Podsumowanie

Nowoczesna księgowość jest rozwiązaniem XXI wieku, które trafia do nowoczesnych przedsiębiorców, którzy są zabiegani i nie mają czasu na spotkania w biurach księgowych, czy też nawet na rozmowy telefoniczne. Coraz więcej osób prowadzących firmy decyduje się na skorzystanie z tego rodzaju księgowości, aby zaoszczędzić sporo czasu i mieć świadomość, że oby na pewno jest pod kontrolą.

Każda dziedzina musi się rozwijać wraz z upływem czasu, aby nie została z tyłu. Księgowość również do niej należy. Rozwój jest niesamowicie ważny.