Odliczenia i ulgi podatkowe 2023/2024

Każdego roku jesteśmy zobowiązani do rozliczenia się z podatku. Wielkimi krokami zbliża się już ten czas. W związku z powyższym sprawdźmy, na jakie różnorodne ulgi, a także odliczenia podatkowe można liczyć. Za co możemy dostać zwrot pieniędzy? Tak naprawdę część ulg jest nam znana. Sprawdźmy, na co można liczyć w bieżącym roku.

Deklaracje podatkowe 2024

Istnieje tak naprawdę wiele określeń na ulgi podatkowe. Mowa o zwolnieniach, odliczeniach, obniżkach, czy też zmniejszeniach. Niezależnie od samej nazwy, takie ulgi pozwalają na obniżenie podstawy opodatkowania, czy też na zmniejszenie wysokości podatku, który nas będzie obowiązywać. Zwykle oznacza to niższe podatki już podczas składania deklaracji. Czasami jednak na zwrot podatku trzeba czekać na czas po złożeniu rocznych rozliczeń za ubiegły rok. Zwroty tak naprawdę możemy otrzymywać po kwietniu 2024 roku.

Sam sezon podatkowy zaczyna się identycznie każdego roku – 15 lutego. Pracodawcy wcześniej są zobowiązani przesłać właściwe PITy. Wszelkie deklaracje podatkowe składa się od 15 lutego do końca kwietnia. Wtedy z rozliczeniem się rusza do urzędu skarbowego, czy też składa się deklarację przez Internet.

Zanim przejdziemy do konkretnych ulg podatkowych, to warto jeszcze wspomnieć o niezmiernie ważnych progach podatkowych na 2024 rok. Otóż podatek dochodowy ma stawkę 12% do 120 tysięcy złotych. Z kolei powyżej tej kwoty jest to stawka 32%.

Lista aktualnych ulg podatkowych

W roku 2024 rozlicza się rok podatkowy 2023. W rozliczeniu możesz skorzystać z następujących ulg:

  • ulga dla młodych – dla osób poniżej 26. roku życia.
  • ulga na internet – nie może przekraczać 760 złotych. Pamiętaj, że możesz ją odliczyć w dwóch po sobie następujących latach.
  • ulga dla krwiodawców – kwota w tym wypadku nie może przekraczać 6%.
  • ulga abolicyjna – dotyczy osób, które zarabiają za granicą (kwota maksymalna 1360 złotych).
  • ulga prorodzinna – przyznaje się ją na dzieci do 18. roku życia, czy też dla dzieci uczących się do 26. roku życia.
  • ulga termomodernizacyjna – przyznaje się ją osobom, które wybudowały budynki w ostatnich sześciu latach. Ich odliczenie maksymalne może wynosić 53 tysiące złotych.
  • ulga rehabilitacyjna – dotyczy kosztów, które zostały poniesione na cele rehabilitacyjne, a także ułatwiające wykonywanie życiowych czynności przez osoby z niepełnosprawnościami, a także osoby je utrzymujące.
  • ulga na dojazd do pracy – mogą z niej skorzystać osoby, które do pracy dojeżdżają komunikacją miejską.
  • ulga 4 plus – dla rodzin, które mają co najmniej czwórkę dzieci.
  • ulga IKZE – składka na IKZE opłacana w ubiegłym roku, maksymalna ulga wynosi 8322 złote.

Warto jeszcze zaznaczyć, że można się rozliczyć w formie tradycyjnej, wypełniając właściwy formularz, czy też przy pośrednictwie portalu e-PIT. Jest to oczywiście strona rządowa. Można do niej się zalogować przez profil zaufany, e-dowód, a także swoją bankowość elektroniczną. Warto także nadmienić, że osób, które mają przychody z działów specjalnej produkcji rolnej i działalności gospodarczej to nie dotyczy.

Rozliczanie kompletnie nie jest trudne. Osoby, które jednak nie mają w tej dziedzinie doświadczenia i boją się popełnienia błędu, który może sporo kosztować, powinny skorzystać z usług księgowych.