Moja pierwsza firma – jak zrezygnować z etatu i założyć działalność gospodarczą?

Praca na etacie dla wielu osób jest marzeniem, ale z czasem można mieć wrażenie, że stoi się w miejscu. Wzrastająca frustracja, zwiększenie liczby obowiązków, a do tego niska pensja powodują, że traci się motywację do działania, a co za tym idzie, traci się wiarę w siebie oraz swoje możliwości. Osoby, które znalazły się w podobnej sytuacji, zastanawiają się nad swoją przyszłością. W ich głowach pojawia się pytanie „czy nadal tkwić w tej sytuacji”, a może należy w końcu coś zmienić. Dobrym sposobem jest rezygnacja z etatu i założenie własnej działalności gospodarczej. Czy to na pewno dobry pomysł? Jak się za to zabrać? Sprawdźmy to.


Zalety oraz wady działalności gospodarczej

Zanim przejdziemy do konkretów i podjęcia ważnej życiowej decyzji, należy zapoznać się ze wszelkimi zaletami i wadami prowadzenia własnej firmy.
Zacznijmy od tego, co przyjemne i zachęcające, a więc od zalet. Przede wszystkim mając własną działalność gospodarczą, pracujemy dla siebie i w końcu możemy poczuć się wolni i niezależni. Tak naprawdę wszystko zależy od nas. Możemy realizować własne cele i marzenia. Nie musimy w końcu nikogo prosić się o dzień wolnego, czy też możliwość zrobienia przerwy na lunch.
Na dodatek pracujemy z kim chcemy, kiedy chcemy, gdzie chcemy, a także możemy przekształcić w źródło zarobku swoje hobby, czy też pasję. Mamy także pewność zatrudnienia, co w dzisiejszych czasach jest niezmiernie ważne. Trzeba przyznać, że bycie dla siebie szefem jest bardzo interesujące i brzmi świetnie.
Aby jednak nie było tak kolorowo, to musimy także przedstawić pewne wady, które wiążą się z prowadzeniem własnej firmy. Pierwsze co przychodzi do głowy to ryzyko niepowodzenia. Porażek boi się chyba każdy. W przypadku prowadzenia własnej działalności ryzykujemy nie tylko majątkiem firmy, ale także swoim własnym. Co więcej, nie ma dolnej granicy zarobków, a także trzeba się zmagać z nieregularnymi dochodami.
Sporo osób jest przerażonych formalnościami i biurokracją. Na dodatek trzeba samodzielnie opłacać wszelkie składki ZUS. U niektórych osób problematyczne wydają się problemy
z motywacją do pracy, a także brakiem poczucia bezpieczeństwa. Prowadząc firmę, za wszystko odpowiadamy prawnie i finansowo. Nie mamy płatnego urlopu, a także wielu innych przywilejów, jak przykładowo utrudnienia w braniu opieki nad dziećmi.


Formalności, z którymi musisz się zmierzyć
Jeśli przeanalizowałeś wszelkie powyższe wady i zalety własnej działalności gospodarczej i masz w planie zrobić krok do przodu w swojej karierze zawodowej, to sprawdźmy, czym musisz się zająć w pierwszej kolejności i co może sprawić Ci najwięcej kłopotów.


Wybór formy opodatkowania
Przedsiębiorca jest odpowiedzialny za wybór formy opodatkowania. Podczas swojego wyboru powinieneś się kierować rachunkiem ekonomicznym, a także rodzajem działalności, którą zamierzasz wykonywać. Podstawową formą opodatkowania jest skala podatkowa, która stanowi formę opodatkowania wszelkich przychodów z działalności, a także przychodów, które uzyskuje się w ramach stosunku pracy, świadczeń uzyskiwanych z ZUS, czy też umów cywilnoprawnych.
Sporo przedsiębiorców decyduje się na podatek liniowy. Uważany jest on za alternatywę dla bardziej majętnych przedsiębiorców. Można także zdecydować się na zryczałtowane formy opodatkowania. Do nich zalicza się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a także kartę podatkową.


Ubezpieczenia ZUS
Osoby, które chcą prowadzić własną działalność gospodarczą, muszą obowiązkowo płacić składki do ZUS. Dotyczy to przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG, wspólników jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólników spółki komandytowej, jawnej lub partnerskiej, twórców, artystów, osób wykonujących wolny zawód, komplementariuszów w spółce komandytowo-akcyjnej, a także akcjonariuszów prostych spółek akcyjnych.
Warto jednak nadmienić, że od zasady tej są pewne wyjątki. Gdy prowadzisz działalność gospodarczą, to nie będziesz płacić składek w sytuacji zbiegu ubezpieczeń. Chodzi o sytuację, gdy masz inne tytuły do ubezpieczenia. Świetnym przykładem może być praca na etacie.


Wybór biura rachunkowego
Niektórzy raczkujący przedsiębiorcy mogą mieć problem już na etapie wyboru wspomnianej formy opodatkowania. Niestety wraz z prowadzeniem działalności gospodarczej ma się na głowie sporo innych formalności i biurokrację. Osoby nieznające się na księgowości i niebędące na bieżąco z przepisami, które cały czas się zmieniają, mogą mieć kłopot. Co w takiej sytuacji? Niemal obowiązkiem jest współpraca z dobrym biurem rachunkowym. Wówczas możesz zająć się swoją działalnością, na przykład sprzedażą produktów, czy też oferowaniem usług, na których najlepiej się znasz, a niekoniecznie zajmowaniem się fakturami i rozliczeniami, które spędzają Ci sen z powiek.
Jak wybrać właściwe biuro rachunkowe? Na całe szczęście dobrych biur rachunkowych na rynku nie brakuje. Nie jesteśmy już ograniczani współpracą z lokalnymi biurami. W większości przypadków z biurem rachunkowym kontaktujmy się telefonicznie, czy też mailowo. Także tymi drogami można załatwiać codzienne formalności.
Przed podpisaniem umowy z biurem rachunkowym warto porównać oferty dostępne na rynku, a także opinie, które krążą o poszczególnych specjalistach. Im więcej jest tych pozytywnych, tym bardziej można się ukierunkować na współpracę właśnie z nimi. Rzesza zadowolonych klientów i lata na rynku jednak o czymś świadczą.
Pamiętaj, że w prowadzeniu nawet jednoosobowej działalności gospodarczej nie jesteś sam. Doświadczeni pracownicy biura rachunkowego pomogą Ci ze wszelkimi formalnościami, rozliczeniami i innymi problemami, na które możesz się natknąć. W tym czasie Ty będziesz mógł koncentrować się na rozwoju firmy i zarabianiu pieniędzy.