Bez dwóch zdań rachunek bankowy znacznie ułatwia prowadzenie przedsiębiorstwa. Dla wielu osób może to być zadziwiające, ale okazuje się, że nie wszyscy przedsiębiorcy obowiązkowo muszą go posiadać. Co więcej, niekoniecznie musi to być rachunek firmowy. W jakich sytuacjach konto firmowe jest koniecznością?
Co mówią przepisy prawne?
Obowiązujące przepisy prawne narzucają na przedsiębiorców obowiązek ewidencji obrotów gospodarczych. W znacznej większości przypadków powinny się ona dokonywać za pośrednictwem rachunku bankowego. Okazuje się jednak, że nie musi on być rachunkiem firmowym. W niektórych przypadkach przedsiębiorca zarządzać może firmą przy wykorzystaniu konta prywatnego.
W jakich sytuacjach nie będziesz potrzebował rachunku bankowego?
Z posiadania konta bankowego zwolnieni są całkowicie mikro przedsiębiorcy. Kto to taki? Są to przedsiębiorcy, którzy przynajmniej w jednym z dwóch obrotowych lat zatrudniali mniej niż dziesięciu pracowników, a także osiągali obrót roczny ze sprzedażą, która nie przekracza równowartości w dwóch milionów euro lub też suma aktywów bilansu na koniec jednego z dwóch lat nie przekroczyła tejże kwoty.
Warto od razu nadmienić, że mikro przedsiębiorcy nie muszą także odprowadzać składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy wykorzystaniu konta bankowego. Śmiało, mogę to zrobić przy wykorzystaniu przekazu pocztowego.
Kto ma obowiązek wykonywania transakcji przy użyciu rachunku firmowego?
Kiedy transakcje płatnicze muszą być wykonywane przy pośrednictwie rachunku bankowego? Muszą zajść jednocześnie dwa warunki. Po pierwsze w sytuacji, gdy transakcja zachodzi pomiędzy dwoma przedsiębiorcami, a po drugie, gdy wartość jednorazowa transakcji przekracza kwotę 15 tysięcy złotych.
Bycie na białej liście, a obowiązkowe otwarcie konta firmowego
Biała lista podatników VAT działa od początku września 2019 roku. Co to takiego? Jest to tak naprawdę rejestr podatników, który umożliwia szybką oraz łatwą weryfikację kontrahentów. W takim rejestrze zapisane może być jedynie konto firmowe. Zatem na liście tej powinni się znaleźć wszyscy podatnicy czynni VAT, którzy mają w planach uczestniczyć w transakcjach o wartości, która przekracza 15 tysięcy euro. Warto nadmienić, że mogą się także na niej znaleźć podatnicy, którzy korzystają ze zwolnień podmiotowych i przedmiotowych, a na dodatek podatnicy, którzy zostali wykreśleni, a także przywróceni na listę. Muszą u nich funkcjonować dwa osobne konta w obrębie jednego rachunku firmowego. Mowa o rachunku głównym i koncie technicznym VAT.
Podsumowując jeżeli jestem małym podatnikiem nie musisz mieć rachunku firmowego, jednak jak jestem podatnikiem VAT (mimo, że nadal jesteś małych podatnikiem) – rachunek firmowy jest obowiązkowy !!!
Czy przedsiębiorca ma obowiązek posiadania konta firmowego?
Chociaż instytucje bankowe zakładają niechętnie rachunki osobiste, które będą służyć prowadzeniu firmy, to niektóre same zabraniają tego w swoich wewnętrznych regulaminach (sprawdź regulamin banku, jeżeli korzystasz z rachunku prywatnego). Warto pamiętać, że przepisy prawne, które obowiązują w Polsce, nie zabraniają w żadnym wypadku z korzystania z prywatnych kont bankowych do realizacji firmowych zadań, które są realizowane przez działalności gospodarcze jednoosobowe (oprócz podatników VAT).
Skarbowe przepisy mówią jedynie o obowiązku wykonywania podatkowych rozliczeń w formie bankowego przelewu przez konto, które jest wskazane w urzędzie skarbowym. Ten obowiązek spoczywa na podatnikach, którzy prowadzą działalność gospodarczą i jednocześnie podlegają ustawie o rachunkowości.
Na pewno konta bankowe osobiste są znacznie tańszych od swoich firmowych odpowiedników. Jeśli zatem należysz do przedsiębiorców, którzy nie mają obowiązku posiadania firmowego konta, to wykorzystaj jak najbardziej tenże przywilej!